8 סיבות שיגרמו לכם להעדיף ארוחה חלבית על בשרית

כשאנו מזמינים אורחים לארוחה, לפעמים עולה השאלה איזה סוג ארוחה להכין – חלבית או בשרית. אנחנו לרוב בוחרים בהתאם לנסיבות האירוע. עד לא מזמן היה נדמה שהבחירה האוטומטית היא בשרית, ברוב המקרים סטייקים, המבורגרים ושיפודים היו שולטים בתפריטים.

אלא שלאחרונה נוצר טרנד שקורא לעזוב את הבשרים ולהפוך את הארוחות ליותר חלביות. לא ברור אם הטרנד הזה הוא רק עניין חולף או שהוא כאן כדי להישאר. בכל מקרה אנחנו בדקנו עבורכם ומצאנו 8 סיבות שיגרמו לכם לעזוב את הנתחים ולעבור לגבינות.

 

כשרות וקינוחים

מי מאיתנו אוהב קינוחי פרווה? התשובה היא שכמעט אף אחד. אך בכל מקרה כאשר משתתפי הסעודה הינם שומרי כשרות, נאלצים להגיש אותם. שכן לא ניתן לערבב בין ארוחה בשרית לקינוח החלבי.

בין אם הם מכילים תחליפי חלב או שאינם מושתתים על חלב כלל, ידוע שקינוחים שאינם חלביים לרוב אינם מגרים. הן מבחינת מראה והן מבחינת הטעם. כאשר התפריט הוא מראש חלבי בעיה זו נחסכת וכל נהנים גם מארוחה טעימה וגם מקינוח מעולה.

 

התחשבות באורחים צמחוניים

בשנים האחרונות כמות הצמחונים באוכלוסייה הולכת וגדלה. ככל שהטכנולוגיה משתפרת מיוצרים תחליפים איכותיים וטעימים יותר וכך מתאפשר בקלות יותר לעבור לתזונה ללא בשר.

כאשר מכינים ארוחה בשרית לרוב צריך לדאוג גם לתחליפים עבור אלו שמתקיימים מתזונה צמחונית. מצב בעייתי שדורש הכנה נוספת של מנות שונות. כאשר התפריט הוא מראש חלבי, הוא מונע את הבעיה ומקל על מארגן הסעודה

 

הטענה הצמחונית – המעיטו בבשר למען בעלי החיים

בזמן האחרון הלכה וגדלה מודעות צרכני המזון לבעייתיות שבייצור הבשר. התנאים הרעועים שמספקים לבעלי החיים. החומרים האנטיביוטיים שמזריקים להם בעקבות מחלות שנוצרות בדיוק בגלל אותם תנאים נוראיים.

חומרים אנטיביוטיים אלו אינם בריאים לחיות עצמן וגם לא לאדם שיצרוך את בשרן בהמשך. בנוסף צילומים מלולים ומרפתות המעידים על התעללות מתפרסמים במוניהם והופכים ויראליים.

כל אלו משפיעים מאוד על דעת הקהל בכל נושא התזונה. ישנה טענה שאומרת שמאחר ולאדם המודרני יש מקורות מזון רבים, עליו לנסות להמעיט באכילת הבשר. כך יצטמצם השוק הבעייתי של יצור הבשר ויחסך סבלם של אותם בעלי חיים.

 

סעודה חלבית מתאימה לכל שעות ביום

בתפריט הישראלי לרוב היה מקובל שארוחת בוקר היא חלבית, ארוחת צהרים בשרית וארוחת ערב אינה קבועה ויכולה להשתנות בהתאם לסועד. אך בשנים האחרונות התפריט החלבי הישראלי התפתח וכיום לא כך הדבר. שפים ישראלים שאבו השראה ממטבחים רבים כדוגמת המטבח האיטלקי.

כך שלמיינסטרים הקולינרי נכנסו יותר מנות גדולות ומשביעות המתאימות לארוחת צהרים או ערב אבל מבוססות על חלב וגבינות. פיצות, פסטות, פשטידות, מאפים וסלטים עשירים בגבינות. כל אלו לא נופלות מהמנות הבשריות ויש שיגידו שאפילו טובות מהן.

 

לא מצריך הרבה ניסיון

הידע הדרוש להכנת בשר הוא גדול מאוד. יש כל כך הרבה סוגי נתחים ולכל אחד יש שיטות בישול ייחודיות לו. שלא נשכח גם את כל סוגי העופות והדגים שבכלל דורשים ידע עצום ונפרד לגמרי מהבשרים. לעומת זאת בבישול הכולל גבינות וחלב לפעמים אפילו אין צורך בידע מוקדם. מוצאים מתכון באינטרנט וישר להכנה.

לדוגמא תהליך ההכנה של פסטה עם שמנת כולל בתוכו 4 שלבים בלבד – בישול פסטה במים, שפיכת מי הבישול, הרתחת שמנת עם תמצית מרק בצל וערבוב של הכל. זהו יש לכם פסטה טעימה ומשביעה. כך בעצם רוב האוכלוסייה מסוגלת להרים סעודה שכזו ללא הרבה עזרה או בעיות שיצוצו בדרך.

 

מהיר להכנה

לבשר לוקח הרבה זמן להגיע לבישול איכותי. ישנם סוגי בשרים שדורשים בישול של שעות רבות ואפילו יום שלם. מצב שבעייתי עבור רוב האנשים, למי יש כל כך הרבה זמן פנוי? לעומת זאת הכנה של מוצרי חלב היא לרוב מהירה בין אם מדובר בפסטה, פיצה, עוגה או אפילו פשטידה, תהליך ההכנה כולו לא לוקח יותר מחצי שעה.

 

מחיר נוח יותר

ידוע שהארוחה היקרה ביותר היא זו המכילה בשר. מאחר ונתחים יכולים להגיע למחיר של מאות שקלים אפילו אם הם פשוטים יחסית ולא באיכות הכי טובה. כאשר מתכננים ארוחה רבת משתתפים המחיר ניכר בהחלט. לא כולם נמצאים בעמדה כלכלית שמאפשרת להם להפריז בבזבוזים בשביל לספק ארוחות בשריות בסדר גודל רחב.

הפתרון הפשוט לכך הוא תפריט חלבי. מוצרי החלב די זולים בהשוואה לבשר. בנוסף כוללים בהכנתם חלק נרחב של מוצרי פרווה נלווים, כדוגמת ירקות ובצקים, הידועים גם כזולים. לכן באותו תקציב שבו ניתן ליצור ארוחה בשרית פשוטה, ניתן להכין ארוחה חלבית עשירה ומפנקת.

 

התשובה מובנת מאליה

כבר די ברור שהארוחה החלבית עדיפה על פני הבשרית בכל כך הרבה תחומים. היא זולה יותר לכן מתאפשרת גם בתקציב דל. היא אינה גורמת לאותה תחושת עייפות שמתקבלת לאחר צריכת בשר. היא עדיפה לסועדים צמחונים וגם ידידותית יותר לבעלי חיים.

מהירה להכנה – דבר יעיל כשהמארחים קצרים בזמן. לרוב אינה מצריכה ניסיון מוקדם לכן מתאימה לכל הבשלנים, החל מהחדשים במטבח ועד למנוסים ביותר. היא מתאימה לכל שעה ביום ולכל הארוחות – בוקר, צהרים וערב. ומאפשרת גם הנאה מקינוחים מעולים בסיומה בלי התפשרות ואכילת קינוחי פרווה.

כל שנותר הוא שבפעם הבאה שתרצו לארגן סעודה, תשקלו את כל הפקטורים הללו ותחליטו האם גם בעיניכם התפריט החלבי הוא חלופה נפלאה לתפריט לבשרי. שיהיה בתיאבון!

 

פיצה עם גבינה וזיתים

באותו נושא